- Waarom RAID op zichzelf geen backup is
- Backup je digitale foto’s op locatie
- Wat is jouw foto backup strategie?
De hoeveelheid data die we als fotografen op onze (steeds groter wordende) harde schijven bewaren neemt met elke (RAW) foto tussen de 10-20MB toe en deze behoefte zal alleen maar groter worden met de nog steeds toenemende hoeveelheid megapixels per foto. Met gemiddeld vele duizenden foto’s per jaar gaat het om een grote hoeveelheid data die op je harde schijf staan.
Een harde schijf is echter niet de veiligste plek voor deze data, het is namelijk niet de vraag OF de harde schijf kapot gaat, maar WANNEER. Een harde schijf kan na twee dagen gebruik crashen, maar ook na vijf jaar. Als een harde schijf crashed kun je niet bij je gegevens of alleen tegen hoge kosten.
Het is dus belangrijk om een backup, een extra kopie, te maken van je foto’s, documenten, muziek aankopen. Zeker als je als fotograaf afhankelijk bent van de verkoop van foto’s voor je pensioen of je moet een huwelijksserie binnenkort aan je klant sturen. En vergeet niet al die familieherinneringen die steeds vaker digitaal worden opgeslagen en lang niet altijd meer in fotoboeken of lijstjes terecht komen.
Het is daarom belangrijk aandacht te besteden aan je backup strategie. Waar sla je je bestanden op en hoe zorg je er voor dat je ze weer terug krijgt mocht een harde schijf crashen, je computer worden gestolen of een brand ontstaan. Heb je al een backup oplossing, dan is het altijd goed om eens in de zoveel tijd te bekijken of je backup strategie nog steeds voldoet of dat het anders en beter kan.
Wat is een backup
De meeste mensen zijn er wel van doordrongen dat het een goed idee is om backups te maken van bestanden. Zeer waarschijnlijk heb je een losse harde schijf die je om de zoveel tijd aan je computer hangt om bestanden naartoe te schrijven. Hopelijk zijn de gegevens op deze schijf een backup van de bestanden die op de harde schijf van je computer staan en niet de enige versie van deze bestanden (om de harde schijf van je computer weer leeg te maken voor nieuwe foto’s).
Van elk (belangrijk) bestand moet er ten alle tijde een tweede kopie zijn, bij voorkeur op een andere schijf of andere locatie dan de hoofdschijf in je computer (en niet een tweede kopie op een andere plek op je harde schijf). Maar hiermee dek je nog niet alle risico’s af.
De 3-2-1 regel
Peter Krogh, schrijver van het boek “Digital Asset Management” heeft een standaardregel bedacht voor de beste bescherming van data (bekijk dpBestFlow.org voor nog veel meer tips):
– Bewaar 3 kopiën van elk belangrijk bestand (een hoofdbestand en twee backups)
– De bestanden moeten op 2 verschillende media worden opgeslagen (bijvoorbeeld een harde schijf en optische media)
– Bewaar 1 bestand op een andere locatie (of minimaal losgekoppeld)
Daar wil ik zelf nog aan toevoegen dat je in het ideale geval zo veel mogelijk van de handelingen moet automatiseren, zo kun je het niet vergeten en maakt het tot een minder vervelend (maar niet minder belangrijk) karwei. Maar bedenk ook, een automatische kopie is ook automatisch fouten kopiëren.
Het is lang niet altijd praktisch om in elke stap van het proces deze mix te krijgen, maar dit is het ideaal beeld waar je naar kunt streven. Zo lang je je bewust bent van waar je hoofdbestanden en backups zich bevinden kun je ze goed gescheiden houden en er verantwoord mee om gaan.
3-2-1 in de praktijk
De eenvoudigste methode om bovenstaande 3-(2)-1 regel toe te passen is door het gebruik van meerdere externe harde schijven. De eerste externe harde schijf is een kopie van de harde schijf in de computer. Op dat moment zijn er dus twee kopieën van elk bestand. Vervolgens is de tweede externe harde schijf weer een kopie van de eerste externe harde schijf en deze sla je op een locatie buiten je huis op (bijvoorbeeld bij familie, op je werk of ergens anders waar je je bestanden aan toevertrouwd). In dat geval heb je dus drie versies van elk bestand, niet op twee verschillende media, maar wel buiten je huis.
De vergroting van opslagcapaciteit van harde schijven gaat net zo snel als de ontwikkelingen in de algemene PC industrie. Tegenwoordig zijn er schijven met een capaciteit van 4 terabyte (4000 gigabytes, 4 miljoen megabytes ofwel 400.000 foto’s van 10 megabyte) die in een externe behuizing rond de € 300 kosten. In veel gevallen heb je niet eens zoveel ruimte in je computer zitten, je hebt dus extra capaciteit om meer gegevens op te slaan (zo lang je ze maar ook naar andere locaties kopieert).
Online opslag
Het wegschrijven van al je fotobestanden naar DVD’s of BluRays is meestal niet praktisch vanwege het volume aan gegevens die we tegenwoordig verzamelen, dus om te voldoen aan de 2 regel zou je bijvoorbeeld ook online opslag kunnen overwegen. Internetverbindingen worden steeds sneller waardoor het steeds eenvoudiger wordt om vele gigabytes te uploaden na een fotosessie en vrijwel elke opslagprovider biedt programma’s om automatisch nieuwe of gewijzigde bestanden naar ‘de cloud’ te sturen.
Externe opslag is vaak goedkoop, maar je moet dit wel elke maand betalen en stop je met betalen dan heb je ook niet meer de beschikking over je gegevens. Bepaal welke data je wel wilt bewaren en welke data je kunt missen. Dit voorkomt ook dat je enorm veel gegevens moet downloaden mocht het mis gaan.
RAID
Veel mensen gaan er ten onrechte van uit dat als ze een RAID systeem hebben dat ze dan voldoen aan de 3-2-1 regel. De bestanden staan immers veilig verspreid over meerdere schijven en als er één schijf kapot gaat kun je een nieuwe schijf plaatsen en wordt de data weer terug gezet. RAID is een bescherming tot een zekere hoogte, gaan er meerdere schijven kapot, dan loop je ook met een RAID systeem risico op het verlies van gegevens. Daarnaast is er RAID en RAID.
Lees meer hierover in het artikel Waarom is RAID geen backup.
Tips bij gebruik externe harde schijven
Belangrijk is dat je externe harde schijven regelmatig opstart, als ze te lang stil staan kan het zijn dat ze niet meer willen opstarten.
Backup schijven zijn vaak nog traditionele schijven waarbij bewegende onderdelen worden gebruikt om gegevens te schrijven en te lezen. Ga dus voorzichtig om met de schijven, probeer harde schokken te vermijden en verplaats ze niet als ze aan staan.
De eenvoudigste methode om te garanderen dat je regelmatig schijven opstart (en een goed sociaal leven onderhoudt) is door een extra harde schijf te gebruiken waarop je de gegevens zet en die je omwisselt met de schijf die je bij vrienden en familie hebt achtergelaten. Zorg er voor dat de tweede schijf net zo wordt bijgewerkt als de eerste externe schijf. Als je naar je familie/vrienden toe gaat heb je zo de meest actuele gegevens zonder te hoeven wachten op de synchronisatie en kun je daarna de schijf die je daar eerder hebt gebracht terugnemen en thuis weer bijwerken.
Het beste zet je je schijven niet permanent aan. De voeding en schijven hebben een maximale levensduur. De schijven zullen zelf ook in de slaapstand gaan als je er niet gebruik van maakt, maar het beste zet je ze alleen aan als je data wilt kopiëren. Heb je een automatisch backup proces, dan betekent dit wel dat je moet onthouden dat je de schijf/schijven aan zet.
Om te voorkomen dat één blikseminslag al je externe schijven vernietigd kun je het beste de schijven aansluiten op verschillende stopcontacten en/of groepen en/of gebruik maken van een UPS. Deze zorgt er voor dat de stroomtoevoer wordt afgesneden zodat de bliksem niet in je externe schijf kan huishouden.
Mijn backup proces
Mijn (nieuwe) backup proces ziet er als volgt uit. Ik heb ongeveer 2 terabyte aan gegevens die ik wil bewaren (waaronder 60.000 foto’s), maar een harde schijf in mijn computer van 1 terabyte. Daarom heb ik heb twee externe 4 terabyte harde schijven naast mijn computer staan (want voor 1 terabyte aan gegevens heb ik geen extra kopie op mijn computer). De schijven zijn aangesloten met een Firewire 800 kabel, dit zorgt voor snelle overdracht van gegevens.
Om te voorkomen dat ik een backup vergeet te maken start elke dag om 21.30u SuperDuper! op (programma voor de Mac, een Windows alternatief is gebruik maken van ingebouwde functionaliteit in Windows 7) die een volledige ingepakte kopie van de harde schijf van de computer maakt. Hierbij hoeft hij gelukkig niet de volledige schijf steeds te kopiëren, hij kijkt alleen naar de verschillen en past deze toe. Mocht de computer harde schijf crashen dan kan ik van deze kopie opstarten en in nood met minimale onderbreking verder werken.
Naast deze automatische kopie kopieer ik ook handmatig foto’s die ik op de computer heb ingeladen. Lightroom kan ik niet laten verwijzen naar de ingepakte kopie van mijn interne harde schijf en een deel van de 1 terabyte aan extra gegevens bestaat uit foto’s die ik in Lightroom beheer. Het lopende jaar en de (volledige) jaren tot ik minimaal 10% schijfruimte over heb op de interne schijf van mijn computer staan op de interne schijf, de rest op de externe schijf waarvan ik dus ook een tweede kopie heb.
Een derde 4 terabyte schijf heb ik (100km verderop) bij mijn ouders geplaatst. Deze schijf wissel ik om de zoveel tijd om met de tweede schijf die ik dan naar mijn ouders breng. De verwisselde schijf werk ik weer bij zodra ik thuis ben. Hoe vaker ik langs ga, hoe minder dit is.
De twee schijven worden gesynchroniseerd met het programma SoftRaid (Mac programma, er zijn vast Windows alternatieven) dat een één-op-één kopie maakt van de ene naar de andere schijf. Dit betekent dat ik wel een risico loop als ik per ongeluk gegevens van de eerste schijf verwijder, dit wordt direct doorgevoerd op de tweede schijf.
Een alternatief voor Mac gebruikers hiervoor is Time Machine. Dit is ingebouwd in het besturingssysteem en maakt elk uur een backup van je gegevens als je een externe schijf aansluit en Time Machine inschakelt. Verwijder je per ongeluk een bestand, dan kun je deze terug halen in een backup per uur, per dag, per week of per maand, afhankelijk van hoeveel ruimte je nog hebt op de externe schijf. Ook Windows 7 beschikt over een mogelijkheid automatische backups te maken.
Ik ga er van uit dat ik goed oplet en dat ik in het slechtste geval de gegevens verlies sinds de laatste keer dat ik bij mijn ouders ben geweest, wat nog altijd aanzienlijk minder is dan alle data verliezen.
Om mijn eigen dommigheid tegen te gaan zorg ik er ook voor dat ik fotobestanden online opsla. Ik heb hiervoor Amazon S3 gekozen, ik kopieer de bestanden handmatig via een FTP programma, maar er is ook software die je hiermee kan helpen dit (gedeeltelijk) automatisch te doen. Ik zet alleen de fotobestanden online die ik heb geselecteerd met vier sterren (die heb ik bewerkt en vind ik geschikt voor publicatie). Het zijn de volledige RAW (DNG eigenlijk) bestanden inclusief metagegevens en bewerkingen. Via de website van Amazon S3 kan ik inloggen en losse bestanden downloaden mocht ik ze op een andere locatie nodig hebben. Amazon S3 is niet bedoeld voor consumentengebruik, maar er zijn veel leveranciers van backup software die de mogelijkheid bieden naar Amazon S3 te uploaden.
De laatste backup methode die ik gebruik zal je misschien verrassen, maar afdrukken is ook backuppen. Misschien dat mijn afdrukken nog wel veel langer worden gezien dan die digitale bestanden die op stoffige servers en harde schijven staan.
Wat is de beste oplossing
De oplossing die je kiest wordt voor een grote deel bepaald door hoe lang je zonder je bestanden kunt en hoe belangrijk de bestanden voor je zijn, er is niet één antwoord en meningen verschillen (zoals je ongetwijfeld gaat merken in de reacties op dit artikel).
Als je niet professioneel fotografeert en er zitten geen klanten op je te wachten, dan is het misschien wel OK dat het een dag of twee duurt voordat je RAID is herbouwd of voordat je bestanden weer zijn gedownload als zowel de harde schijf van je PC als de externe schijf sneuvelen door blikseminslag. Vaak is het ophalen van de backup buiten huis de snelste methode om alle data weer terug te krijgen.
De beste backup oplossing is zo goed als de zwakste schakel. In veel gevallen is dat helaas toch de mens. Het komt dus aan op het bedenken van een goed plan waarbij je voldoet aan de 3-2-1 regel, je minimale handmatige handelingen hoeft te doen en je enige discipline toepast.
Het klinkt als een paranoïde verhaal en ik wil je geen extra angst aanpraten, maar het is goed om na te denken over de risico’s die je met je data loopt als je geen extra backup(s) maakt. Zoals gezegd, het is niet de vraag OF een harde schijf kapot gaat, maar WANNEER. Ook de nieuwste SSD schijven waarvan nog niet is bewezen hoe lang ze meegaan (en waarvan de capaciteit sowieso nog te laag is om veel gegevens op te slaan en de kosten te hoog).
Dit is trouwens een verhaal wat voornamelijk gaat over het backuppen van foto’s als je thuis werkt. Maar wat als je op locatie werkt (bijvoorbeeld op vakantie of bij een klant). Daarover heb ik eerder ook een artikel geschreven (en voor dit artikel bijgewerkt).
Net zoals je een brandverzekering hebt voor je huis, moet je ook nadenken hoe je het voortbestaan van je foto’s kunt garanderen. Wat is jouw foto backup strategie?
Interessant artikel Kenneth zal zeker er eens goed over nadenken of mijn huidige bakcup methode nog voldoende is.Bedankt voor het artikel en overigens de gehele website en foto’s natuurlijk.
Ten eerste: Ik heb een D7000 met RAW naar 1 SD en jpeg naar de andere. Ingebouwde backup ;-)
Als Linux “nerd” gebruik ik een iets andere manier: Ik heb alle foto’s op mijn laptop, en via Rsync een kopie op mijn lokale server.
De server heeft een externe harde schijf waarnaar een backup wordt bijgehouden op hourly, daily, weekly en monthly niveau zodat ik zelfs een paar maanden terug in de tijd kan. (rsnapshot)
En dan heb ik nog een NFS schijf via mijn werkgever in een datacenter waar ik naartoe mag schrijven via een VPN. (Off-site)
Mijn data staat dus feitelijk op 6 plekken (de RAID op mijn server (via BTRFS) niet dubbel geteld) alvorens ik de SD kaarten weer formatteer in de camera. Daarna staat het nog op 4 plekken.
Ik ben dit gaan doen nadat ik, met een opruim actie, al mijn foto’s van 2008 ben kwijtgeraakt. Daarna gezworen dat mij dat nooooit meer zou gebeuren.
Mijn foto’s staan op de harde schijf van mijn computer. Ik werk met een Mac en TimeMachine zorgt ervoor dat alles automatisch geback-uped word naar een externe Firewire 800 schijf. mijn beste foto’s publiceer ik in volledige resolutie op mijn Flickr Pro account.
Foto’s die ik wil archiveren zet ik tegelijk op 2 verschillende removable Hard disks via een raid1 systeem (mirroring). Deze harde schijven worden na de backup uit de raid gehaald, zodat ze niet constant blijven draaien, en in een kluis gelegd tot er weer een back-up bijkomt.
Een backup is niks waard zolang hij in het zelfde huis ligt als waar je pc staat.
Als je huis namelijk afbrand dan verbrand dus ook je backup. Of als de bliksem inslaat dan zijn je HDD’s waarschijnlijk ook doorgebrand.
Zelf heb ik een synology NAS waarnaar ik een backup maak met de software Oops Backup. Dit werkt het zelfde als TimeCapsule maar is dus voor de Windows gebruikers. De NAS werkt in RAID 5.
Elke zondag maakt mijn Synology dan weer een backup naar een Amazon cloud server. Tja 136GB kost je dan zo’n 13 euro in de maand, maar ja, die is redundant en dus heel veilig.
Brand je huis af dan staat het nog bij Amazon. Gaat de server bij Amazon kapot dan heeft Amazon zelf nog een backup.
Veiligheid qua backups boven alles!
Nee ik ben geen professionele fotograaf, maar heb 1x meegemaakt dat ik een berg foto’s kwijt was en dat wil ik nooooooit meer meemaken!
Hoi Kenneth,
Goed artikel. Ik heb het een paar jaar geleden met een gemeeschappelijke vriend van ons ook eens over Lightroom workflow’s en backups gehad.
Mijn computer appartuur is als volgt:
– MacBook Pro (2008 model), hoofd ‘werk’ laptop, met slechts 160GB intern HD
– Drobo (2nd gen.) 4TB, mijn main-storage device (omdat laptop maar 160GB HD ruimte heeft)
– G-Tech RAID 2TB, is een kloon van de Drobo
– G-Tech 500GB, is de TimeMachine backup van laptop
– MacMini, dient als webserver, backup-server van ‘gewone files’ (geen foto’s)
– LaCie backup schijf, is TimeMachine van de MacMini
– PowerMac G4 MMD, oude Mac met veel schijf ruimte, dient als reduntant 3e backup
Mijn backup strategie:
Mijn MacBook Pro laptop gebruik ik als hoofdcomputer waar ik in LR werk. Hierop staat een hoofdmap die ik de ‘working-copy’ noem. Daarin staan, per fotografie event, een eigen map met als naam de datum van het event met wat algemene keywords van het event als mapnaam. In deze map zit de LR catalogus met daarbij de RAW foto’s.
Ik gebruik ChronoSync (Mac programma) om mijn hoofd ‘working-copy’ map te synchroniseren met de ‘working-copy’ backup map op de Drobo. Dat blijft altijd een 1 op 1 kopie van wat er op de laptop staat. En dit synchroniseren doe ik soms meerdere malen per dag.
Als ik op de laptop met een LR event klaar ben synchroniseer ik het nog 1x met de Drobo. Daarna verplaats ik de LR event map van de Drobo ‘working-copy’ map naar een ‘archief’ map op dezelfde Drobo, gesorteerd in mappen per jaar. Daarna verwijder ik de desbetreffende LR event map van mijn laptop. En heb ik weer schijf ruimte over voor volgende LR events.
En 1x per week (soms 2x) gebruik ik handmatig ook SuperDuper! (Mac programma) om de Drobo te klonen naar de G-Tech RAID drive. Dit doormiddel van een ‘smart-update’ dat inderdaad alleen kijkt en overkopieerd wat er sinds de vorige keer veranderd is. Dit doe ik bewust maar 1x per week, als ik er achter kom dat ik zelf per ongeluk bestanden heb verwijderd van de Drobo die ik nodig heb kan ik deze nog terug halen van de G-Tech RAID drive.
Af en toe start ik mijn oude PowerMac G4 ook op en gebruik ik ook ChronoSync om hetzelfde truukje vanaf mijn laptop te synchroniseren naar de PowerMac. Deze extra backup is alleen maar handig maar ik vertrouw er niet op.
Mijn gewone persoonlijke bestanden synchroniseer ik ook naar de Drobo, en naar de PowerMac G4 en naar de MacMini. Deze bestanden gaan bij de Drobo kloon naar G-Tech RAID ook gewoon mee. Hierdoor staan mijn gewone bestanden en LR foto’s ook op meerdere plekken.
Ik moet mezelf nog overhalen om of nog een extra externe harde schijf aan te schaffen om deze ‘off-site’ (buitenshuis) te bewaren of de G-Tech RAID schrijf als ‘off-site’ te bewaren.
Ik heb een account bij de KPN, waarbij ik al mijn data kan backuppen. Kost me 5 euro per maand, maar daarvoor heb ik dan wel alles ergens opgeslagen buiten mijn huis. Mocht er dus ooit iets rampzaligs gebeuren dat mijn huis afbrand o.i.d. dan heb ik in elk geval al mijn data nog ergens anders opgeslagen.
Ik ben op het moment nog aan het kijken of http://www.adrive.com/ of http://www.carbonite.com fijner werkt. Maar voorlopig ben ik nog wel tevreden over de KPN.
Even een reactie.. KPN online is niet oké, had de foto,s van mijn vader in die was overleden in 2008 bij KPN gestoord… Eenmalig… Jarenlang 5 euro per maand betaald.. Wilde ze van de week terug halen….. Backup leeg…
Gebeld met KPN… Alles weg , geen excuus nee , ja meneer wij hadden een crash en dan had u maar elke week ouzo moeten inloggen….
Geld terug gevraag , nee
Het is uw eigen schuld… KPN online voldoet dus niet als backup
Alle foto’s (incl. RAW) worden gekopieerd naar twee verschillende servers op twee verschillende locaties. Regelmatig wordt er een kopie gemaakt op een additionele USB-drive, die normaal op mijn werk ligt.
Je moet gewoon eenmaal data/foto’s verloren hebben om een strategie te maken. Mij overkwam het dat ik een additionele backup wilde maken en bij het opstarten van de server rook uit de voeding kwam, die tevens de harde schijf vernietigde. Mijn lesje geleerd.
Ook ik vind dit een heel goed artikel, en ik ben er meteen mee aan de slag gegaan. Heel hartelijk bedankt.
Als ik in Mijn documenten een wijziging heb aangebracht dan maak ik voor het afsluiten m.b.v. GoodSyncPro een back-up naar twee externe schijven. Eens per week maak ik een extra back-up naar een externe schijf die zich niet in mijn woning bevindt.
Dit allemaal i.v.m. vergissingen, inbraak en brand.
Laatst nog een mooi probleem gehad met een SD-card. Ik gebruik verschillende fototoestellen. Voor het professionele werk de Canon 5D MarkII en de Canon 7D. Wanneer ik geen camera wil meesjouwen dan neem ik de Canon Powershot SX260 mee. Ook met deze Canon is veel zelf in te stellen. De Powershot gebruikt een SD-card als opslagmedium en het is mij een maand geleden overkomen dat de SD-card een beschadiging opliep in de cardreader. Ik weet niet hoe het kwam, maar uiteindelijk wilde de SD-card niet meer werken. Daarna heb ik deze harde schijf weer aan de praat gekregen. Maar omdat ik de SD-card niet meer echt vertrouwde heb ik dat ding weg moeten doen.
Dit voorval illustreert maar weer eens hoe belangrijk het is dat er een goed kopie-beleid wordt nagestreefd. Gelukkig stond er op de SD-card niets meer op (de beelden had ik al gekopieerd naar de computer). Het is dus zeker van belang om de beelden op je opslagmedia voortdurend veilig te stellen
Ik gebruik de time capsule functionaliteit van de synology nas.
Een vriend van mij ook.
Nu hebben hij en ik weer naar elkaars nas een automatisch geschedulde rsync. Dus elke nacht om 00:00 staat mijn laatste backup ook bij hem en omgekeerd.
Misschien ook wel verstandig, als je bestanden kopieert van de ene schijf naar de andere om na de actie even te controleren met md5 of alles correct is gekopieerd.
volgens mij is livedrive (zoek een leuke reseller) de goedkoopste opslag! Voor 3 euro per maand onbeperkt opslag in de cloud. Via handige apps ook direct op je Ios/Android toestellen op te vragen.. Makkelijker kan niet..
Een iPad met voldoende geheugen (32 GB of meer) is zeer praktisch onderweg, voordeel je hebt een mooi scherm (zeker iPad 3) om foto’s te beoordelen en via een kabel of kaartlezer van Apple kan je alle foto’s overzetten, zelfs in raw formaat, zonder gehannes, de iPad herkent alle formaten en geeft ze ook weer.
En zelfs de software om te bewerken wordt steeds beter en beter op een iPad…
Dank voor je nuttige tips. Ik heb mijn foto’s op externe schijven en ga zeker “kijken” of ik nog iets meer ermee doe. Dank voor je zeer informatieve mails.
Angela
Backup is zeker niet onbelangrijk. Sinds ik foto’s maak ben ik begonnen met backups te maken. Uiteraard zorg ik er ook voor dat belangrijke documenten, de verzameling mp3s ed meer in de backup terecht komen.
De foto’s die ik maak worden momenteel op een externe harde schijf geplaatst en beheerd via Lightroom via de MacBook Pro.
Deze worden dan gecopieerd naar een tweede lokale computer op Windows. Vanop deze computer gebeurd er een upload via CrashPlan. Momenteel bijna 300GB in backup bij CrashPlan. Van CrashPlan ben ik momenteel zeer tevreden en dat draait bijzonder stabiel.
Handig want zeer onderschat onderwerp (ook door mij zelf nog af en toe).
Opmerking: Een backup is niet een kopie. Een echte backup is ook in staat (a la Time machine) een eerdere versie van een bestand of een verwijderde versie terug te halen. Hoe lang terug hangt van je eigen eisen af die weer afhangen van de waarde van de bestanden.
Als ik uw artikel lees krijg ik het gevoel dat ik maar wat aan het aanmodderen ben ,maar als ik de reacties op uw artikel lees is het precies als of je al een computer expert moet zijn om je foto bestanden veilig te stellen .
Toch zitten er veel goede tips in waar zeker rekening ga mee houden .
Bedankt voor het aansnijden van dit toch belangrijk thema en ook aan de mensen achter de reacties voor de goede tips
Mooi artikel :)
Je kan er inderdaad de mensen niet genoeg op wijzen dat ze MOETEN backuppen. Nog veel te vaak kom ik bij mensen die dan wenen omdat ze alles kwijt zijn en geen honderden euro willen betalen voor data recovery.
Ik schreef ooit eens mijn backup strategie neer ;)
http://www.egregius.be/2012/my-paranoia-backup-plan/
is bij mij een vaste gewoonte: 1 op vaste Hd in desktop, 2 backup’s op 2 verschillende ecterne HDs waarvan 1 enkel en alleen gebruitk wordt voor foto en video.
Goed artikel, goed om mensen op de belangrijkheid van een backup te wijzen. Vreemd genoeg lees ik niets over het testen van een backup; wie controleerd regelmatig het restoren van een backup? Een backup is slechts dat, maar als je die backup niet kunt openen omdat het in een of ander proprietary format is opgeslagen oid dan heb je er dus niets aan. Wie test dit? Regelmatig? Op een ander systeem? Backup van een laptop op een desktop restoren? Van HDD naar SDD? Legio mogelijkheden waar dit op stuk kan lopen…
Daar heb je een goed punt a b ;)
Ikzelf heb de Mac Time Machiene al meermaals gerestored, ook dropbox en crashplan gebruikte ik al. Nog geen problemen mee ondervonden.
Dat is trouwens de belangrijkste reden dat ik met verschillende pakketten en media werk ;)
Waarom niet voor een goede cloud backup oplossing gaan.
Een eigen HDD kan toch ook kapot gaan.
Ik heb ook altijd veel met mirror gedraaid. Zelfs een backup service geinstalleerd (cobian backup) en een harde schijf zelfs in de meterkast gezet. Enige nadeel is dat het soms qua upload wat langzaam is (hangt veelal van je eigen internet verbinding af), maar qua veiligheid is het supergoed.
Ik ben nu sinds een paar maanden over op cloud backup van mijnfotobackup.nl Die werken samen met livedrive tegen gunstige tarieven. Er zijn wel meerdere backup diensten, maar die werken vaak met een storage limiet. Als je een paar honderd gig aan foto’s wilt plaatsen dan ga je al snel flink betalen. Bij hun heb je geen limiet. Ik ben wel een week of wat bezig geweest alles up te loaden, maar als het eenmaal staat dan is het eenvoudig. Je geeft een map aan welke je wilt monitoren. Wordt er een plaat ingezet, dan upload ie hem automatisch. Grote bestanden duurt wel ff natuurlijk. Ik heb in ieder geval mijn schijven de deur uit gedaan.
groeten
Richard
Je moet zeker op verschillende media backuppen. Omdat CDROM’s en DVD’s zo goed als onbruikbaar en vooral onbetrouwbaar zijn als backup kies ik voor 2 ext HD en cloud :)
http://www.egregius.be/2012/my-paranoia-backup-plan/
Beste,
Heb je ook eens gekeken naar “folderwatch” voor je mac.
Ik heb dat programma al enige jaren in gebruik.
Je kan mappen pairen, die kan je vervolgens middels wat instellingen zo opbouwen dat hij realtime bestanden opslaat.
Voorbeeld:
Map fotos op imac wil ik opslaan op mijn externe hd en mijn dropbox en copy.com account
Ik maak 3 paren van fotos naar 1) ext hd, 2) dropbox en 3) copy.com
Als ik fotos importeer in lightroom worden deze in een submap geplaatst in fotos. Vervolgens gaat folderwatch aan de slag. Die slaat ze nu ook op de andere 3 plekken op.
Je hebt een functie om te kuken of bestanden die niet meer voorkomen op de source ook weggehaald moeten worden op de destination plekken.
Zo houdt je alles schooen netjes.